قیمت گذاری سنگهای قیمتی چگونه است

0
1

چرا یک یاقوت کبود هیت شده ۱ قیراطی زیبا با قیمت ۲۰ میلیون تومان به فروش می رسد در حالی که یک تورمالین طبیعی ۶ قیراطی به قیمت ۱۰ میلیون تومان؟ چرا یک آمتیست پاک و طبیعی ۱۰ قیراطی فقط ۳۰۰ هزار تومان است؟ قیمت سنگ های قیمتی کمی گیج کننده است، حتی برای بسیاری از تاجران جواهر.
شاید تصور شود که پاسخ ساده این باشد: قانون عرضه و تقاضا – اگر بسیاری از مردم بخواهند نوع خاصی از سنگ های قیمتی را خریداری کنند و عرضه محدود باشد، قیمت آن سنگ قیمتی بالا خواهد بود. با این حال، این پاسخ واقعا داستان کامل درباره چگونگی عملکرد در کسب و کار سنگ های قیمتی را نشان نمی دهد.

برای مثال یکی از کمیاب ترین و گران ترین سنگ های قیمتی، الماس را در نظر بگیرید. در قرن نوزدهم، تولید جهانی الماس فقط چند کیلوگرم در سال بود. پس از کشف ذخیره بزرگ الماس در آفریقای جنوبی در سال ۱۸۷۰، الماس در تناژ بالا استخراج می شود. چنان عرضه زیاد و تقاضای کمی وجود داشت که سرمایه داران بریتانیایی معادن آفریقای جنوبی در معرض خطر از دست دادن سرمایه گذاری خود قرار گرفتند. راه حل آنها این بود که اتحادیه قدرتمند ده بیرز را ایجاد کنند. اتحادیه ای که تا به امروز، تولید و عرضه الماس در سراسر جهان را کنترل می کند. الماس های زیبا در واقع اصلا کمیاب نیستند. اما ده بیرز مقدار عرضه در بازار را در هر زمان کنترل میکند و در نتیجه قیمت ها بالا میمانند.

کنسرسیوم ده بیرز همچنین یک کمپین تبلیغاتی چند دهه ای برای همبستگی الماس با عشق، معاشقه و ازدواج، تحت شعار “الماس ها برای همیشه هستند” برگزار کرده است. انگشترالماس نامزدی که زمانی در بسیاری از نقاط جهان (از جمله اروپا) ناشناخته بود، در حال حاضر بخش مهمی از مراسم ازدواج است. این احتمالا یکی از موفق ترین شاهکارهای مهندسی اجتماعی در قرن بیستم بود. (با این حال، در تایلند و سایر نقاط جهان، عروس ها همچنان طلا را ترجیح می دهند ، چرا که به راحتی تبدیل به پول می شود).

هرچند نیروهای بسیاری تلاش می کنند تا بر تقاضای بازار و ارزش سنگهای قیمتی تاثیر بگذارند ، خوشبختانه در جهان سنگهای قیمتی، اتحادیه ای وجود ندارد. طبق گفته انجمن بین المللی سنگ های قیمتی (ICGA)، “سنگ های قیمتی سنتی” – یاقوت سرخ، زمرد و یاقوت کبود – در بازار به دلیل “ظاهر پایدار و تاریخ متمایزشان” قیمت بالاتری دارند. گرچه امروزه بسیاری از این سنگ ها به نوعی توسط ابزارهایی تغییر یافته و بهتر میشوند ، برچسب “گرانبها” به قیمت سنگها بسیار می افزاید.

انجمن بین المللی سنگ های رنگی قیمتی (ICGA)دسته دیگری از جواهرات را که به آنها “کلاسیکهای جدید” میگویند – تانزانیت، تورمالین، آکوامارین(زمرد کبود)، توپاز امپریال و گرانیت تساوریت(گرانیت سبز)- را شناسایی کرده اند. این سنگ ها “ستاره های در حال صعود سنگ های قیمتی” هستند و همچنان که محبوبیت آنها افزایش میابد، قیمت آنها نیز بالا میرود. مخصوصا قیمت تانزانایت بسیار افزایش یافته است.

سنگهایی که کمتر شناخته شده هستند و در بازار زیاد خرید و فروش نمیشوند، اغلب قیمت های بسیار مناسبی دارند. این سنگها، که انجمن بین الملل آنها را” گوهرهای گرد آورندگان” مینامد، شامل اسپینل، زیرکون، سنگ ماه و مورگانیت و برخی دیگر از انواع بریل هستند.

سپس یک لیست از جواهرات هستند که انجمن بین الملل آنها را “سنگ های قیمتی مقرون به صرفه” مینامد- سنگ هایی با رنگهای زیبا که زیاد موجود میباشند و قیمت های جذابی دارند. اینها شامل یاقوت ارغوانی، سیترین، آمیترین(ارغوانی لیمویی)، پریدوت (زبرجد) ، گارنت رودولیت(بنفش)، توپاز آبی، یولیت، کونزیت، دیوپسید و آندالوزیت هستند.

به نظر ما، چیزی که روشن شده است این است که در تعیین قیمت سنگ های قیمتی عوامل متعددی وجود دارد. البته عرضه هم مهم است، اما قدرت بازاریابی صنعت جواهر نیز عامل مهمی در تعیین سطح تقاضا است. اگر سنگ قیمتی به طور گسترده ای در دسترس نباشد یا به عنوان جریان اصلی و یا “مد روز” در نظر گرفته نشود، بعید است که به شدت به بازار عرضه شود و قیمتش احتمالا پایین تر است. اگر سنگ قیمتی عرضه بسیار خوبی داشته باشد، همانطور که در آخرین دسته دیدیم، صنایع جواهر زیاد نمیتوانند بر قیمت تاثیر بگذارند، مگر اینکه آنها بتوانند عرضه را مانند اتحادیه ده بیرز کنترل کنند. اما نگران نباشید، هنوز نشانی از اتحادیه سیترین وجود ندارد.

پس معنی این مسایل برای ما چیست؟ به نظر ما، هنوز هم بسیاری از سنگهای ارزشمند در بازار سنگهای قیمتی وجود دارند. در رده “گرانبها”، هنوز هم میشود که یاقوت کبود آبی زیبا از ماداگاسکار، آفریقا و سری لانکا با قیمت حدود هر قیراط ۲۰۰ دلار خریداری کرد. بازار یاقوت کبود فانتزی با معرفی برلیوم تغییر یافته، عوض شده است – عرضه بیشتر است و رنگ ها بسیار چشمگیرتر هستند.
تورمالین ممکن است در مقوله ی”کلاسیک جدید” اکنونی قرار بگیرد، اما قیمتش هنوز هم جذاب بوده و به نظر می رسد که طیف رنگ های موجود و تراشهای موجود، به دلیل گسترش توزیع زیاد ترمالین، افزایش یافته است. اسپینل، با سختی اش و پاکی عالی آن، همچنان یک خرید عالی است. سنگی به درخشندگی زیرکون پیدا کردن مشکل است مگر اینکه الماس بخرید. پس، سنگهای مقرون به صرفه ای با قیمت کمتر از قیراطی ۱۰ دلار نیز وجود دارند – سنگهای فوق العاده مانند گارنت، توپاز، آمیتیس، سیترین و عقیق آتشین.
در نهایت، مهمترین چیز این است که شما سنگهایی را که دوست دارید و از آنها لذت می برید خریداری کنید. اما اگر به دنبال ارزشمندی آنها هستید، به برخی از سنگهای کمتر شناخته شده که هنوز به شدت در بازار عرضه نشده اند، نگاهی بیندازید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید